Bir hikâye evet da olgu üzerine edinilen bilgiye salık denir. Bu bilginin ceride, dergi gibi neşriyat organlarıyla evet da radyo, televizyon alıcısı gibi muhabere araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazılı sağlam hâline getirilmesine bile salık yazısı adı verilir. Tarih boyunca insanoğlu muhabere ihtiyacını karşılamak ciğerin çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat varlıkında önemli tebeddülat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere araçlarının geniş olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere araçlarının vürutmesi ile müşterek salık ve habere vusul yolları bileğişlemmiştir. Günümüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile muhabere ihtiyaçlarını katlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolaylık olduğu günümüzde habere hızlı ve sağlam kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere iye olan fert ve toplumlar, hayatın değişen ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp entegrasyon sağlayabilmekte ve böylece siyasal, konuşu, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Yüklem, deposunı evetşamdan alır ve özellikle çok hızlı bileğişlemimlerin olduğu günümüz dünyasında habersiz geçmek, adeta hayatın dışında geçmek manaına gelmektedir. Günümüzde skorları her geçen gündüz artan yazılı, görsel ve işlemitsel neşriyat organları, topluma salık iletmekte ve insanoğluı evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu salık kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada evet da olguda kontak çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye hikâye ve olgular salık kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin kişioğluı ısırması salık bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” söylentiüyle kıytırıkçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları çatlakştırıp salık hâline getiren kişidir. Bir muhabir ciğerin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi salık kıymeti taşımazken bir ülkenin devlet başkanının düşmesi salık kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi salık karşılayıcı bel kemiği taştır. Bir haberin kıymetini anlamak ciğerin öncelikle salık peritonı üzerinde var olmak gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana gelen çeşitli hikâye, gestalt ve görünümle ait veri ve duyurulara salık denir. Bu haberlerin bölüt duyurulması için belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da salık yazıları denir.

urfa haber

Write Your Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts

Tags

Seo Fiyatları https://devrenkiralik.name.tr/ https://sosyalmedyapaneli.name.tr/ https://taraftarurunleri.name.tr/ https://mavigultohumu.name.tr/ https://googleustsiralaracikma.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al